Cine e pe primul loc? Oradea eeeeee…

Am gândit articolul ăsta în decembrie și am zis că îl pot publica după calificarea în Final Four-ul Cupei. Dar cum calificarea nu a venit, a trebuit să îl mai amân puțin. Aseară, CSM Oradea a învis în deplasare la BCM U Pitești. Și mi-a dat ocazia perfectă să public articolul.

Cu 31 de puncte din 16 meciuri (adică o singură înfrângere), CSM Oradea domină liga națională de baschet. Echipa a jucat bine și în anii trecuți, dar parcă îi lipsea ceva. Acum, Cristi Achim a reușit să rezolve acele carențe și chiar să transforme acele aspecte în plusuri pentru CSM.

Cea mai mare schimbare îmi pare jocul în sfertul 3. Anul trecut, CSM făcea un sfert 3 dezastruos. A reușit să piardă în sfertul 3, după ce a condus detașat în primele 2, mai multe meciuri, printre altele și cu contracandidatele Timișoara, Ploiești și Cluj. În acest sezon, nu doar s-a corectat aspectul acesta, dar sfertul 3 a devenit cel mai bun al echipei. Statisticile o demonstrează.

În al doilea rând s-a schimbat modul în care se concentrează echipa la finalul meciurilor. Parcă nu se mai precipită la fel ca în sezonul trecut. Aseară a fost foarte evident acest aspect. În sfertul 4, CSM a reușit un parțial de 13-6 și a venit de la 61-62 la 74-68.

CSM Oradea este fruntașă la eficiență, puncte primite, pase decisive, recuperări și recuperări ofensive. Cu o medie de 68.9 puncte primite pe meci, CSM este echipa cu cea mai bună apărare din liga națională. Asta, pentru că pot schimba foarte rapid între apărare în zonă, apărare om la om sau chiar o apărare mixtă – 1/2 om la om și 4/3 în zonă. Cu o medie de 34.5 recuperări pe meci, CSM-ul este liderul din ligă și la acest capitol – unul foarte important mai ales dacă poate fi exploatat. Iar odată cu venirea lui Dillon și revenirea lui Franklin, Oradea pune mari probleme adversarilor în tranziție.

Pentru toate acestea trebuie să îi zicem un mare ‘Mulțumesc‘ lui Cristi Achim în primul rând. Fără să uităm apoi să le mulțumim și jucătorilor. Pentru că dau dovadă în fiecare meci (și sunt sigur că și la fiecare antrenament) de seriozitate și dăruire pentru Oradea. Deci, mulțumim!

Sâmbătă, 12 ianuarie, CSM primește vizita echipei Dinamo București. Cei de la Dinamo au un parcurs dezastruos în acest sezon cu nici o victorie din 16 meciuri. Se anunță un meci spectaculos de la ora 18:15 în Arena Antonio Alexe. Deci, ne vedem la sală, da?

увеличить видимость сайтавзлом пароля почты gmailskachat vzlom odnoklassnikiкредитная карта в лето банке отзывыbet at home casinoкуплю посудауиспани¤ туры май 2015альфа банк закрыть кредитную картусафари в африку ценыкак взять кредит на открытие своего бизнесагде взять деньги в долг срочнопиар продвижение юридических фирмвьетнам отдых турыэкскурсионный тур австрия венгрияsimple caricaturespr в социальных сетяхбыстровозводимые дома новосибирсккомпьютерная диагностика здоровьяметаллокаркасные дома спббренд HR агентствамед справка 086 усправка 095 ураскрутка сайта санкт-петербург